Tuje

Thuja Aurea Nana to krzew wielopędowy, wolno rosnący, przyrastający ok. 6cm rocznie o intensywnym, złoto- żółtym zabarwieniu. Delikatne, płaskie, wachlarzowate, pionowo wzniesione do góry gałązki tworzą jajowaty pokrój. Wymaga stanowisk słonecznych i osłoniętych. Polecany do ogrodów skalnych, przydomowych oraz na wrzosowiska.Thuja brabant to jedna z najbardziej znanych odmian zaraz obok szmaragdowej odmiany. Tuja Brabant doskonale nadaje się na żywopłoty. Nie przeszkadza jej cięcie, a jest ono niezbędne zważywszy na rozmiary, które Thuja Brabant osiąga - nawet 6-7 metrów wysokości. Po 10 latach można spodziewać się, że będzie miała około 4 metrów.Thuja Kórnik to krzew idealny na żywopłoty. Jest rośliną o dosyć silnym wzroście, w wieku 10 lat uzyskuje 2,5-3m wysokości. Szerokie, intensywnie zielone rozgałęzienia, z żółtymi końcówkami.


Thuja kulista Woodwardii to odmiana o pokroju kulistym. Rośnie wolno, po 6- 7 latach osiąga wysokość 80- 90cm. Posiada zwartą budowę. Dobrze rośnie w każdych warunkach glebowych. Całkowicie odporna na mróz. Sadząc ją odpowiednio gęsto np. co 50cm, można uzyskać niewysokie, ciekawe żywopłoty.


Thuja occidentalis "Danica" to karłowa odmiana żywotnika o bardzo regularnym kulistym pokroju. Uznawana za wzór kulistości. Z wiekiem przyrasta bardziej na szerokość, zmieniając kształt na półkulisty. Wzrost wolny ok. 5cm rocznie, po 10 latach osiąga ok. 50cm średnicy. Charakteryzuje się soczyście zielonym zabarwieniem, choć zimą lekko brązowieje. Idealna do zestawień pokrojowych, do mniejszych ogrodów. Raczej mrozoodporna, choć suche i mroźne wiatry mogą delikatnie uszkodzić końcówki gałązek.


Thuja occidentalis- Globosa Aurea to krzew wielopędowy dorastający do 1,5m wys. przyrastający ok. 6cm rocznie o kulistej koronie i jasnozielonej barwie pędów. Lubi stanowiska słoneczne. Polecany do ogrodów przydomowych.


Thuja occidentalis Golden Globe to wielopędowy, wolno rosnący krzew, dorastający do ok. 1m wys. o pokroju kulistym i żółtej barwie ulistnienia. Wymaga stanowisk słonecznych. Polecany do nasadzeń w ogrodach przydomowych, skalnych i do kompozycji w pojemnikach.


Thuja szmaragd to najładniejsza odmiana z żywotników zachodnich o czysto zielonej „szmaragdowej” barwie igliwia, która pozostaje na roślinie nawet w srogie zimy. Dodatkową zaletą tej odmiany jest brak nasion. Rosinie dość szybko przybierając kształt regularnego stożka. W wieku 10 lat osiąga 2 -2,5 metra wysokości. Całkowicie mrozoodporna.


Thujopsis dolabrata Nana (Żywotnikowiec japoński 'Nana') to karłowy krzew o zwartym, kulistym pokroju. Dorasta do ok. 0,5m średnicy po 10 latach. Pędy krótkie, pokryte spłaszczonymi, jasnozielonymi łuskami, drobniejszymi niż u innych gatunków. Preferuje żyzne, wilgotne gleby oraz półcieniste bądź cieniste, osłonięte stanowiska. Do nasadzeń w grupach lub pojedynczo w niewielkich ogrodach, ogrodach japońskich i alpinariach.